August Emil Pettersson (person)

Pettersson räknades som konstituerad vid SJ från 1900-03-01 samt angavs bo i statens bostad år 1900 samt i ÖrSJs 1901-1906. Han finns med i SJs lönestater för åren 1900-06, på sträckan Fjugesta-Gropen 1914-19 samt i Fjugesta åren 1920, 1922, 1924, 1926, 1928 och 1930. Efter 1923 bodde han i eget i hus i Fjugesta och i kyrkböckerna kallades han för banvaktsförman fram till 1940. Pettersson ska ha varit sprutchef för brandspruta nr 3 som var placerad vid stationen i Fjugesta. Åtminstone år 1923 var han ordförande Fjugesta missionsförsamling. När han avled bodde han på fastigheten Fjugesta municipalsamhälle 3:167.

Född
1873-01-30 Tived
Död
1948-07-10 Knista
Yrken
Banvakt Gräveby 1897-1898
Banvakt Edsbergsvägens banvaktstuga 1898-11-16--1919?
Banförman Edsbergsvägens banvaktstuga 1920-1923
Banförman Fjugesta 1923-1930?
Pensionsnummer
9086
Källor
SJ lönestater, Knista kyrkoarkiv, Rolf Zandström, E S Lundh "Fjugesta förr och nu", Sveriges dödbok

Tillbaka

Tillbaka till Edsbergsvägens banvaktstuga
© mfÖrSJ 2006-2022
Sidan Edsbergsvägens banvaktstuga uppdaterades den 18 september 2021 och har visats 5227 gånger sedan den 18 oktober 2006
www.svartabanan.se har haft 1131384 besökare sedan den 18 oktober 2006